Období v životě ženy

Máte pocit, že se vaše tělo samo od sebe mění, v oblasti břicha se ukládá více tuku, hůře spíte, více se potíte a nálada se mění rychleji než počasí? Neděste se, to jste jen právě vstoupily do další etapy v životě ženy. Nacházíte se v perimenopauze. 

Perimenopauza je menopauzální přechod, během kterého přecházíme z pravidelného (menstruačního) cyklu (25 – 40 dní) trvajícího 3 – 7 dní, k velmi nepravidelnému cyklu (menstruace může vynechat nebo být příliš silná apod.)

Perimenopauza může začít už v 36 letech, ale většinou se objeví kolem 45. roku. Hlavní hormony řídící tyto změny jsou estrogen a progesteron. A právě tyto hormony způsobují v tomto období v těle největší chaos. 

Tyto hormonální změny mohou trvat až 10 let, ale obecně jsou většinou vnímány 4-5 let před tím než menstruace skončí úplně.

Perimenopauzální období je přesně ten čas, kdy si všimnete, že věci nejsou takové jaké bývaly. Ve třiceti jste mohly cvičit a trénovat a následně pozorovat adekvátní odezvu v podobě dosahování daných cílů a výkonů. Ale ve čtyřiceti najednou zjistíte, že všechno jde nějak hůř. Stejně jako já si třeba najednou začnete všímat, že není tak lehké zbavit se tělesného tuku a dostat se do formy tak snadno jako dřív. Všechny ty triky, které fungovaly dříve najednou nefungují.

Všechno tohle se děje proto, protože poměry hormonů se mění a vaše tělo na tyto změny reaguje. Velice často ženy tyto změny přisuzují tomu, že prostě stárnou. A ano, některé změny mohou souviset s věkem, ale hodně z nich, jako třeba změna postavy, špatná inzulinová tolerance, návaly horka, změny nálad, narušený spánek a snížená hladina energie, jsou ovlivněny hormony a mohou být zmírněny.

Pokud tedy začnete dělat něco teď, můžete si udržet výkonnost a nadále se zlepšovat i v průběhu období přechodu.

K zásadním tělesným změnám spojeným se stárnutím patří úbytek svalové hmoty, který začíná po třicítce či čtyřicítce a činí asi sedm desetin procenta ročně. Během přechodu do menopauzy se tento proces zrychluje, po menopauze se opět vrací na úroveň úbytku spojeného s věkem.

Nejlepším způsobem, jak zpomalit, a dokonce částečně zvrátit úbytek svalové hmoty, je fyzická aktivita. Cvičení funguje jako jeden z hlavních spouštěčů regenerace svalových buněk. Třicátnice s větším objemem svalové hmoty mají lepší výchozí pozici a těm, kdo ve cvičení pokračují, ubývají svaly pomaleji.

Mezi vhodná cvičení patří:

  • aerobní cvičení – rozproudí tepovou frekvenci
  • silový trénink – posilování s činkami, na strojích v posilovně nebo s posilovacími gumami
  • trénink rovnováhy

Pokud nevíte kde začít, můžete zkusit cvičit podle videí na našem YouTube kanálu. A pokud se do toho chcete opravdu opřít, není nic jednoduššího než si pořídit členství na Fit & Strong, najet na program DO FORMY a podle kalendáře následovat 6týdenní plán sestavný přímo pro ženy po 40.

Více o programu DO FORMY se můžete dočíst zde.

Zdroje:

Next Level – Stacy T. Sims PhD

Manifest menopauzy – Jen Gunterová

Klub Fit po 40

On-line klub pro ženy, které chtějí být fit, silné a v kondici bez ohledu na věk.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.