V jakých botách běhám a proč

Jaké si mám pořídit boty na běhání? Otázka, na kterou se mě občas někdo zeptá a taky otázka, na kterou se dá odpovědět stokrát jinak. Každý jsme totiž jiný a každému tedy bude vyhovovat něco jiného.

Je mi ale jasné, že v záplavě různých značek, které jsou dnes na trhu dostupné, se může člověk lehce ztratit. I já jsem na začátku docela tápala, a proto jsem se rozhodla sepsat své postřehy a tipy.

Když jsem před pěti lety začala běhat, první boty, které jsem si koupila, byly nějaké trailové adidasky. První věc, ve které jsem měla jasno hned totiž byla, že budu běhat hlavně v lese nebo v horách a určitě ne na silnici, takže budu potřebovat trailové boty.

Čím více jsem běhala, tím více jsem se zajímala o to, v čem běhají ostatní. A tehdy jsem objevila boty Inov-8. Inov-8 je anglická značka, která se zaměřuje především na trailové boty (ale najde se u nich i pár silniček). Moje první inovejty byly Raceultra 270. Dlouhou dobu to byly mé nejoblíbenější boty a běhala jsem v nich opravdu hodně. Postupně jsem ale začala sbírku bot rozšiřovat o další modely, protože jsem běhala víc a víc. A tak jsem si pořídila boty vhodné do bahna, na kamenitý trail a všemožné různé povrchy. Některé modely, jako třeba Trailtalon 275, jsem si pořídila opakovaně, protože mi fakt sedly. Řekla bych, že jsou to takové univerzálky. V Trailtalonech jsem běžela i svou první B7.

Pár kousků z mé Inov8 kolekce

Další mou oblíbenou značkou jsou Hoka One One. Tyhle botky jsem si poprvé vyzkoušela na expu před závodem na Istrii a byla to láska na první nazutí. Hned po návratu jsem si objednala své první Hoky model Speedgoat 3. Hoky jsou papučky a na dlouhé tratě jsou pro mě jasnou volbou a mou nejoblíbenější botkou. Běžela jsem v nich loňskou B7 a většinu trasy PVLH. Později jsem pořídila i model Hoka One One Mafate, které mají trošku jiný vzorek podrážky a výborně drží například v dešti na mokrých kamenech. Mám i jedny silniční Hoky, ale po silnici běhám opravdu málo, takže je vytáhnu jen občas.

Hoka One One

Co se bot na běhání týče, tak jsem většinou dost konzervativní, a když mi něco sedí, tak to nepotřebuju měnit a klidně budu kupovat ten samý model furt dokola. Loni jsem ale dostala možnost vyzkoušet botky od značky Dynafit a ač jsem to nečekala, boty mě nadchly a dovolím si tvrdit, že momentálně jsou mé nejoblíbenější.

Model Dynafit Alpine jsou lehounké, pohodlné a rychlé botky (říkám jim „střely“) vhodné na běhy okolo 20 km. I když jsou určené především pro trail, nevadí jim ani asfalt. Výborně drží na kamenech (i mokrých) a na kratší běhy do hor jsou to pro mě momentálně nej botky. Jo a taky jsou moc hezké 🙂

Dynafit Alpine

Vybrat ty správné boty na běhání může být docela oříšek, a proto bych rozhodně doporučovala navštívit nějakou běžeckou speciálku, kde vám rádi poradí. Mou nejoblíbenější je jednoznačně Runsport, kde jsou k sehnání všechny výše zmíněné značky a další trailové boty.

Klub Fit po 40

On-line klub pro ženy, které chtějí být fit, silné a v kondici bez ohledu na věk.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.