S bolestí kyčle, kolene, ramene nebo třeba zápěstí se už asi setkal každý z nás. Důvody pro vznik bolestí mohou být různé – přetížení, nedostatek pohybu, špatné provádění pohybu, jednostranná zátěž a tak dále.
Pokud se rozhodneme navštívit lékaře, většinou nás nemine kolečko, kdy si projdeme vyšetřením (často RTG nebo CT), poté přijde na řadu léčba (medikamenty, klid) a následně skončíme na rehabilitaci. Tam budeme docházet na cvičení, nějakou tu fyzikální terapii a měkké techniky. To celé budeme absolvovat zhruba 10x, protože tolikrát to hradí pojišťovna a pokud se náš stav na konci nijak výrazně nezmění, dozvíme se, že jde o bolest chronickou a ta už se moc nezlepší. V krajním případě nám bude sděleno, že pomoct už může jen chirurgický zákrok.
Je tohle opravdu konečná?
Podle autorů knihy The Trigger Point Therapy Workbook klinické zkušenosti tisíců fyzioterapeutů, masérů a lékařů jasně ukazují, že většina našich běžných bolestí je způsobena tzv. spoušťovými body (trigger points) neboli malými staženými uzlíky ve svalech. Bylo zjištěno že zhruba v 75% případů způsobují bolest primárně spoušťové body a určitou roli hrají doslova u všech bolestivých stavů.
Je známo, že spoušťové body způsobují bolesti hlavy, krční páteře a čelisti, bolesti bederní páteře, symptomy syndromu karpálního tunelu a mnoho druhů bolestí kloubů, které jsou často chybně připisovány artritidě, bursitidě nebo zánětům šlach.
Spoušťové body mohou také způsobovat bolesti uší, nevolnost, zvracení, pálení žáhy, tenisový loket, syndrom zmrzlého ramene, nebo třeba sinusitidu či zácpu.
Nicméně problémy, které spoušťové body způsobují, mohou být překvapivě lehce odstraněny. A co je ještě lepší, většina lidí si je může odstranit sama.
Spoušťové body typicky vysílají bolest do jiného místa, než kde se samy nacházejí. Příkladem je třeba spoušťový bod na lopatce, který má vliv na bolest v ramenním kloubu. Tomuto jevu se říká přenesená bolest a právě díky němu konvenční léčba selhává, neboť se zaměřuje na bolest samotnou, ale už přehlíží a zapomíná léčit důvod (původ) bolesti, která může být někde úplně jinde.
Naštěstí dnes už známe předpokládané vzorce přenesené bolesti a tudíž pokud víte, kde hledat, spoušťové body si můžete lehce nahmatat a masáží zneškodnit. Masáž se provádí buď prsty nebo pomocí pomůcek, jako je třeba míček (masážní míčky jsou běžně k sehnání ve zdravotnických potřebách nebo specializovaných e-shopech), ale je možné použít i tenisák.
Výhoda toho, že si člověk masáž provádí sám, je především v tom, že si sám určí, jak silný tlak na daný bod vyvine a samotnou masáž může provádět kdykoli aniž by musel někam docházet.
Pokud se rozhodnete vyzkoušet terapii spoušťových bodů, určitě doporučuji pořídit nějakou knihu, kde bude tato problematika podrobněji vysvětlena a kde budou i obrázky nejčastěji se vyskytujících spoušťových bodů a přenesených bolestí.
Při psaní tohoto článku jsem čerpala z knihy The Trigger Point Therapy Workbook (Claire Davies, Amber Davies), která mně osobně pomohla už mnohokrát a momentálně podle ní léčím problém s ramenem. O tom ale zase někdy jindy.
Klub Fit po 40
On-line klub pro ženy, které chtějí být fit, silné a v kondici bez ohledu na věk.