5 důvodů proč zkusit skialpy

Skialpinismus nebo v našich končinách spíš skitouring se stává čím dál víc vyhledávanou a oblíbenou aktivitou a pokud máte rádi zimu a pohyb, určitě doporučuji skialpy vyzkoušet. Zjdenodušeně řečeno jsou skialpy něco mezi szjedkama a běžkama.

A proč tedy skialpy vyzkoušet?

  • Skitouring ať už v horách nebo i „jen“ v kopcích je výborné kardio cvičení. Ono se zdá, že člověk jen šoupe nohama a pomalu se šine kupředu, ale než se vyšoupete na takový kopec nebo horu, tak se pěkně zapotíte. Kromě toho posilujete celé tělo, protože kromě dolních končetin zapojujete i střed těla, zádové svaly, břišní svaly a ruce.
  • Pohyb na skialpech není nijak náročný. Prostě jen šoupete nohama a posouváte se vpřed. Samozřejmě, když už na nějaký kopec vyjdete, budete se potřebovat dostat dolů a tudíž je důležité umět aspoň trochu sjezdovat. Určitě je tedy dobré si předem trasu naplánovat a vědět, kudy pojedu dolů. Pokud nejsem moc zdatný sjezdař, nebudu se snažit jet dolů hlava nehlava ve volném terénu, ale raději pojedu po nějaké cestě nebo pokud je to možné, tak po sjezdovce.
  • Díky skialpům se dostanete na místa, kam by to na běžkách nebo pěšky šlo ztěžka. Tam, kde byste na běžkách museli přejít do stromečku, na skialpech v pohodě vyjdete bez podklouznutí. A tam, kde byste se pěšky bořili do závějí, na skialpech krásně a vcelku plynule jedete.
  • Budete na čerstvém vzduchu a v přírodě. Skitouring se z gauče provozovat nedá :). Pokud se poštěstí a napadne tolik sněhu jako třeba letos, může se vám podařit nazout skialpy u baráku a jít brouzdat do lesů a kopců, aniž byste museli vyjet někam do hor.
  • Ušetříte za lanovky a vleky. To samozřejmě platí v případě, že jsou v provozu. Nicméně to, jestli vleky či lanovky jezdí nebo ne, je vám v případě skitouringu úplně jedno. Na kopec (třeba i tu sjezdovku) si prostě vyšlápnete po svých a dolů potom jedete za odměnu.

Pro mě, jakožto běžce, jsou skialpy zpestřením tréninkové rutiny a příjemnou změnou. Kromě toho, proč na sněhu běhat, když se na něm dá lyžovat, že ano :).

Pokud vás skialpy aspoň trošku zajímají, doporučuji před tím, než se je vyrazíte vyzkoušet, přečíst třeba tento článek od running2.cz, kde se dozvíte spoustu užitečných rad, jak se skialpováním začít.

Klub Fit po 40

On-line klub pro ženy, které chtějí být fit, silné a v kondici bez ohledu na věk.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.